Podcast

Podcast Kreatywnej Freelancerki | #003 Marka osobista

W odcinku trzecim dowiesz się:

  • co to jest marka osobista
  • w jaki sposób buduje się markę osobistą
  • jakie są jej filary i na czym się opiera
  • jakie są najistotniejsze aspekty budowania skutecznej marki osobistej
  • o czym porozmawiamy za tydzień

💻 https://www.zebrowska.com
💙https://www.facebook.com/KreatywnaFreelancerka/

––––––––––––––––––––––––––––––
Track: I Want To Be — Declan DP [Audio Library Release]
Music provided by Audio Library Plus
Watch: youtu.be/e56jcFUoJC4
Free Download / Stream: alplus.io/i-want-be
––––––––––––––––––––––––––––––

Podcast Kreatywnej Freelancerki | 003 Marka osobista

Transkrypcja

Cześć. Witajcie w trzecim odcinku podcastu Kreatywnej Freelancerki. Dzisiaj poruszymy temat marki osobistej. Czym ona właściwie jest i dlaczego marka to Ty – ale nie tylko? Zapraszam do słuchania.

Istnieje takie powiedzenie, że marka jest tym, co o Tobie mówią, kiedy wychodzisz z pokoju (cyt. Jeff Bezos, Amazon). Można, więc założyć, że jest to pewne wrażenie, które zostawiasz na swoich odbiorcach. To skojarzenie, z jakim Cię identyfikują, lecz poza tym jest to też zbiór pewnych cech, pewnych aspektów takich jak identyfikacja wizualna, czy chociażby nazwa firmy, slogan, jej misja, wizja i wartości.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje marek – marki biznesowe i marki osobiste. I to właśnie o tych drugich będę chciała Ci dzisiaj opowiedzieć. Marki biznesowe to są zazwyczaj takie marki, które kojarzymy z dużymi przedsiębiorstwami. Takie, gdzie raczej nie występuje osoba przedsiębiorcy jako twarz firmy. Często związane są na przykład z employee brandingiem, czyli sytuacją firmy, w której to pracownicy firmy budują wspólnie jej wizerunek. Marka biznesowa jest raczej oddalona w komunikacji z klientem. Jest zdystansowana, chociaż nie jest to reguła. Nastawiona jest przede wszystkim na duże przedsiębiorstwa, duże firmy, gdzie jednostka nie ma tak dużego znaczenia jak zespół. Przykładem marki biznesowej, która doskonale sobie radzi na rynku jest marka Apple, a świetnym przykładem marki osobistej powiązanej z marką Apple jest sam Steve Jobs, który swoją markę osobistą posiada bez dwóch zdań.

Z definicji marka osobista powiązana jest z jednostką. Najprościej mówiąc Twoja marka to Ty. W marce osobistej twarz nie jest ukryta za firmą. Jesteś bezpośrednim przedstawicielem swojej marki, swojej firmy. Tworzysz ją i budujesz w oparciu o swój własny wizerunek. Twoja komunikacja z klientem jest zdecydowanie bardziej bezpośrednia i nastawiona na budowanie relacji. Marka wyznaje Twoje wartości, jesteś jej twórcą, jesteś jej twarzą. W zasadzie jesteście biznesowo jednością. W budowaniu marki osobistej ważne jest zwrócenie uwagi na jej fundamenty.

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na cztery podstawowe pytania: Kim jestem? Co robię? Dla kogo? I jak?

Twoje „kim jestem?” marki osobistej to przede wszystkim wartości, jakie wyznajesz jako marka, Twoja misja, Twoja wizja. Jasny komunikat, jaki kierujesz do swoich klientów i najważniejsze z najważniejszych Twoja autentyczność. Marka osobista musi być autentyczna, musi wypływać z Ciebie, z takiego człowieka, jakim jesteś. Z takich wartości, jakie wyznajesz naprawdę, a nie tylko na potrzeby biznesu. Klienci czują różnicę, kiedy marka osobista nie jest budowana na oparciu o to, co szczere i prawdziwe. Istotną rzeczą jest uświadomienie sobie tego, co robisz, czyli czym się zajmujesz, w czym jesteś ekspertem i co dajesz od siebie innym. Budując markę osobistą, często stajesz w pozycji eksperta i przedstawiasz swój punkt widzenia i swoją wiedzę swoim klientom. Określenie jasnych zasad tego, w jaki sposób pracujesz, co dokładnie robisz, czego po Tobie mogą spodziewać się Twoi klienci, jest to jeden z filarów tworzenia marki osobistej i budowania zaufania klienta do Ciebie. Kolejnym aspektem, który musisz wziąć pod uwagę, jest określenie dla kogo robisz to, co robisz. Co chcesz osiągnąć? Do kogo konkretnie kierujesz swoje komunikaty biznesowe i kto jest Twoim Idealnym Klientem? Z kim chcesz budować te relacje i jakie te relacje mają być? Określenie swojej niszy i grupy klientów, z którymi chcesz się komunikować, zdecydowanie stanowi jedną z podstaw budowania marki osobistej. Jeśli wiesz, do kogo mówisz, wiesz jak masz mówić i jak budować relacje z daną grupą odbiorców. I ostatnim krokiem w budowaniu Twojej marki osobistej powinno być Twoje „jak?”. Jak chcesz docierać do swoich klientów, jaka ma być wasza droga komunikacji, jaka jest Twoja strategia działania i co właściwie wyróżnia Cię spośród innych? W jaki sposób to, co robisz, realizuje potrzeby Twoich klientów? I jak chcesz do nich dotrzeć? Istotne jest to także, jaka jest wizualna strona marki i w jaki sposób Twoja marka wygląda na zewnątrz. W poprzednim odcinku podcastu poruszałam tematykę identyfikacji wizualnej i posiadania logo. W kwestii marki osobistej to także jest temat, który warto przemyśleć i przeanalizować, bo wiadomo, że w tym kontekście logo będzie już tylko dodatkiem do tego, co poza nim. Będzie dodatkiem do Ciebie, do Twojej osobowości. Do tego, kim jesteś i w jaki sposób prowadzisz swój biznes. Marka osobista skupia się na Tobie jako na osobie prowadzącej przedsiębiorstwo. Na osobie, z którą klient rozmawia osobiście, z którą ma kontakt, z którą buduje relacje. Identyfikacja wizualna w tym przypadku w mojej ocenie jest istotna i przydatna. Dobrze by było, gdyby była zadbana, natomiast nie jest kluczowa. Warto wspomnieć o innych aspektach marki osobistej, które mają na nią ogromny wpływ, z których ona się składa w całości i dzięki ich udziałowi tworzy tę unikalną jakość, którą ma każdy z nas jako jednostka.

Jednym z ważniejszych aspektów jest osobowość. Osobowość w marce osobistej stanowi tutaj kluczową podstawę do budowania relacji. Klienci szukają relacji z drugim człowiekiem. Nie chcą komunikować się z firmą. Z czymś, z czym nie są w stanie zbudować więzi. Poszukują osobowości ludzkiej, poszukują człowieka z krwi i kości, cech charakteru, konkretnego nastawiania, konkretnego podejścia. Istotna jest także charyzma, bo ona definiuje zdolność do budowania relacji i do dobrej prezentacji samego siebie, czyli autoprezentacji w kontekście biznesowym. Ciekawym aspektem budowania marki osobistej, który szczególnie mi się podoba i szczególnie lubię o nim wspominać, jest styl. Styl ubioru, styl bycia, styl, który możemy ubrać w kontekst np. modowy. I naprawdę fajnym przykładem tego jest właśnie wspomniany wcześniej Steve Jobs. Miał bardzo konkretny styl ubierania się. Jego golf, dżinsy i adidasy myślę, że znają wszyscy. I to jest bardzo dobry przykład konsekwentnego budowania wizerunku w marce osobistej. Wizerunek w kontekście stylu, w kontekście fryzury, w kontekście sposobu bycia, sposobu mówienia, sposobu poruszania się jest bardzo istotną podstawą w budowaniu marki osobistej i ma duży wpływ na to, w jaki sposób postrzegają nas na zewnątrz.

Jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt, o którym warto wspomnieć, czyli Twoja historia. Storytelling w dzisiejszych czasach jest naprawdę bardzo mocnym narzędziem w budowaniu relacji z klientem i klient, który jest w stanie odnieść się osobiście do tego, w jaki sposób Ty budujesz swoją historię, co opowiadasz na swój temat, co być może przeżyłeś lub jakie wartości wyznajesz w kontekście zdarzeń ze swojego życia. W kontekście drogi jaką przebywasz budując swoją markę, jest w stanie odnieść się do tego osobiście. Jest w stanie spojrzeć w to i zobaczyć w tym siebie, swoje doświadczenia, swoje emocje i to tworzy naprawdę silną więź pomiędzy marką a klientem. Pomiędzy Tobą a Twoim odbiorcą. Budowanie historii, tworzenie historii, storytelling w marce osobistej może być naprawdę bardzo silnym, bardzo mocnym i bardzo wpływowym narzędziem budowania relacji z klientami, a przede wszystkim utrwalania korzystnych dla Ciebie relacji. Kiedy klienci są zachęceni, zainteresowani tym, co tworzysz i jaką drogę przechodzisz do tego punktu, w którym znajdujesz się teraz, są Ci lojalni i są ciekawi tego, co będzie dalej. Interesuje ich proces, który przebywasz od punktu A do punktu B. Twoja historia, jeśli będzie dobrze przedstawiona Twoim klientom, może przynieść Ci naprawdę duże biznesowe korzyści.

Finalną i po raz kolejny bardzo istotną kwestią w budowaniu marki osobistej jest dotrzymywanie słowa. Obok autentyczności to jest taka druga rzecz, bez której ciężko sobie wyobrazić sukces marki osobistej, kiedy obiecujemy coś swoim klientom i nie dostarczamy im tego. Kiedy w pewien sposób zawodzimy ich zaufanie, łamiemy dane słowo i nie dostarczamy tego, co obiecaliśmy. Nie dajemy im tego, czego od nas oczekują.

Podsumowując dzisiejszy odcinek i te najważniejsze kwestie związane z budowaniem marki osobistej – marka osobista jest autentyczna. Jest bliżej klienta, ma ludzką twarz i buduje bardziej zaangażowane relacje oparte na zaufaniu, na wzajemnym zrozumieniu, na pewnym odniesieniu klienta do tego, co marka sobą reprezentuje. Do jej misji, jej wartości. Marka osobista to Ty. To kim jesteś. To Twoje cele, to Twoja osobowość, to także Twoje wartości. Często to też Twój styl, Twoja charyzma i Twoje sposoby komunikacji. To Twoja historia. Twoja autentyczność, szczerość i dotrzymywanie słowa. Ale to nie wszystko, bo marka osobista to też Twoja strategia. To sposoby komunikowania się z klientem. To całe Twoje know-how. Często to Twoja identyfikacja wizualna, która wspiera Twój brand. Marka osobista to nie jest tylko bycie kimś, kto ma pomysł na siebie i tworzy go biznesowo, czy realizuje go biznesowo. To jest kilka różnych kwestii i aspektów, które muszą ze sobą współgrać, tworząc finalnie ten określony brand, który nazywasz marką osobistą. Wydaje mi się, że autentyczność, otwartość na klienta, szczerość i charyzma to w budowaniu marki osobistej to najważniejsze elementy.

W kolejnym odcinku podcastu Kreatywnej Freelancerki dla odmiany porozmawiam z moim gościem, z którym poruszymy temat oprawy graficznej i oprawy wizualnej marki biznesowej. Czy jest ona niezbędna? Jak budować ją w sposób właściwy i estetyczny? Z jakich narzędzi korzystać i do czego jest nam ona biznesowo potrzebna?

 Mam nadzieję, że słyszymy się już za tydzień.