Podcast

Podcast Kreatywnej Freelancerki | #002 Czy każdy biznes potrzebuje LOGO

W odcinku drugim dowiesz się:

  • czym jest logo
  • czy każdy biznes potrzebuje logo i identyfikacji wizualnej
  • czy logo można wykonać samodzielnie
  • o czym opowiem Ci w kolejnym odcinku

💻 https://www.zebrowska.com
💙https://www.facebook.com/KreatywnaFreelancerka/

––––––––––––––––––––––––––––––
Track: I Want To Be — Declan DP [Audio Library Release]
Music provided by Audio Library Plus
Watch: youtu.be/e56jcFUoJC4
Free Download / Stream: alplus.io/i-want-be
––––––––––––––––––––––––––––––

Podcast Kreatywnej Freelancerki | 002 Czy każdy biznes potrzebuje LOGO

Transkrypcja

Cześć!
Witajcie w drugim odcinku podcastu Kreatywnej Freelancerki. Dzisiaj chciałam poruszyć z Wami temat identyfikacji wizualnej, a konkretnie – logo. Czy każda marka powinna mieć logo? Czy musi je mieć? Czym właściwie jest logo i do czego służy?

Założę się, że niezależnie gdzie w tej chwili się znajdujesz i słuchasz tego podcastu, masz przed oczami jakieś logo. Może być na odzieży, którą masz na sobie, na telefonie, na którym słuchasz, słuchawkach, reklamie w czasopiśmie, które czytasz, czy na bannerze reklamowym, bilbordzie, czy gdziekolwiek indziej. Gdzieś, jakieś logo na pewno możesz w tej chwili zobaczyć. A gdybym opisała Ci teraz jakieś logo, które jako pierwsze przyszło mi do głowy, to też jest duża szansa, że będziesz wiedzieć, o czym konkretnie mówię.

Logo to podstawowe narzędzie kreowania wizerunku firmy. Znak graficzny, który identyfikuje daną markę. Identyfikacja wizualna jako całość dzieli się na troszeczkę więcej elementów. To logo, kolory, zbiór fontów, z których korzysta marka i cała koncepcja wizualna wizerunku w relacji z klientami. Mamy cały zbiór zasad i reguł tworzenia komunikatów wizualnych.

Identyfikacja wizualna to trochę więcej niż logo, bo to pełna paleta cech i funkcji, które mają być spełnione w komunikacji z klientem w tej wizualnej komunikacji. Jednak to logo jest kluczem do wszystkiego. Nasuwa się, więc samoistnie pytanie, czy każda marka potrzebuje logo i czy każda marka musi mieć logo.

Ja na to pytanie zawsze odpowiadam przewrotnie, bo uważam, że tak, a jednocześnie uważam, że nie.
I chciałam Ci dzisiaj wyjaśnić skąd ta sprzeczność opinii i podać Ci kilka przykładów, gdzie posiadanie logo właściwie niewiele zmienia w kontekście prowadzenia własnej firmy oraz takie przykłady, w których logo zmienia wszystko. Przede wszystkim trzeba się zastanowić, w którym przypadku logo będzie wartością dodaną do Twojej marki. I zastanówmy się teraz wspólnie nad dwoma przypadkami.

Jest sobie pani Basia, która prowadzi osiedlowy sklep z warzywami. Jej klienci to przede wszystkim sąsiedzi i osoby, które spacerują po osiedlu albo przychodzą też z okolicznych osiedli. Szukają warzyw na obiad i kupują je w sklepiku u pani Basi, ale jego branding nie ma dla nich większego znaczenia. W przypadku pani Basi zaprojektowanie identyfikacji wizualnej, logo i całej koncepcji komunikacji marki może okazać się strzałem w kolano i zbędnie wydanymi pieniędzmi na coś, co na dobrą sprawę nie jest jej potrzebne. Ładny szyld z napisem „Warzywa u pani Basi” najprawdopodobniej załatwiłby sprawę. Przykładów takich biznesów: małych, regionalnych, lokalnych, które mają swoje niewielkie i dosyć stałe grupy docelowe może być wiele. Jeśli prowadzimy taki biznes, to nie ma zasady, że nie potrzebujemy identyfikacji, ale prawdopodobnie nie jest nam ona niezbędna.

Przykład drugi jest taki, że prowadzimy również niewielki, może regionalny sklep, ale z żywnością ekologiczną albo z wyselekcjonowanym wyborem mięs i wędlin. Wiecie o co mi chodzi? To już jest coś, co chcemy w pewnym momencie ubrać w odpowiedni wizerunek. I w tym momencie, jeśli chcielibyśmy zaprojektować logo i stworzyć całą koncepcję identyfikacji wizualnej dla takiego, regionalnego biznesu, mamy ku temu znacznie większe uzasadnienie. Może nam to dać dostęp do szerszej klienteli, może nam to otworzyć drogę do nawiązania wielu współprac biznesowych. W tym momencie nie jesteśmy już małą, rodzinną firemką – nawet jeśli rzeczywiście nią jesteśmy – tylko zaczynamy szerzej i bardziej kreować swój wizerunek. W takiej sytuacji stworzenie identyfikacji zdecydowanie się opłaca. Żeby wydać pieniądze na grafika, na koncepcję identyfikacji, na projekty logotypu, na wiele godzin spędzonych przy procesie projektowym trzeba mieć powód. Jeśli nie ma powodu i nic nie zwraca nam za tę całą pracę, która jest włożona w stworzenie identyfikacji, to moim zdaniem nie jest ona potrzebna. Być może brzmię kontrowersyjnie, bo przecież jak to? Marka powinna mieć logo. Firma powinna mieć logo.

Ale z drugiej strony są takie biznesy, w których bardziej liczy się osoba właściciela albo marketing szeptany. Marka jako marka, logo jako logo przestają być tym narzędziem, które nakręca świadomość klienta.

Natomiast, jeśli pani Basia uparłaby się, że jednak bardzo chce mieć swoje logo i chce, żeby jej sklep z warzywami wyróżniał się na tle innych sklepów z warzywami na osiedlu, to zastanówmy się, czy może sama zrobić sobie takie logo.

Samodzielne wykonywanie logotypu, nie mając pojęcia o grafice, może być ryzykowne. Brzmię trochę jak grafik, bo nim jestem. Ale z drugiej strony, mam świadomość tego, jakie kwiatki czasami powstają i jak ciężko to potem naprawić i odkręcić. Jeśli chce się mieć dobrze zaprojektowane logo, uważam, że powinno się je zlecić.

Jeśli chce się mieć logo na chwilę czy nie wkładając w to zbyt wiele pieniędzy, to można kupić tzw. gotowce. Istnieje wiele stron typu np. Creativemarket, na których można kupić gotowe szablony logo.

To niestety powoduje kilka kłopotów. Po pierwsze takiego logo nie możemy zastrzec. Ono nie należy w pełni do nas. Po drugie, ten wyróżnik, który stanowi logo i faktycznie nadaje w mojej osobistej ocenie sens jego posiadaniu, przestaje istnieć. Bo to logo jest klonem klonów, klonów, kolejnych klonów. Ktoś zrobił tego bardzo dużo, sprzedał jako szablony i teraz klient sobie z tego korzysta, jako dziesiąta, piętnasta, dwudziesta marka, która ma bardzo podobny znak graficzny. Niczym się przy tym nie wyróżniając!

Logo można zrobić samodzielnie, jeśli zna się podstawy grafiki i kompozycji. Można próbować się tym bawić. Można też spróbować narysować logo odręcznie. Takie, które chcielibyśmy widzieć jako swój znak graficzny, a później zlecić grafikowi przeniesienie go faktycznie do komputera na projekt wektorowy. To też jest jakiś pomysł. Zdecydowanie będzie miało to lepsze efekty, kiedy osoba, która zajmuje się grafiką, spojrzy na to z boku i oceni pomysł pod kątem wykonania, techniki, prawidłowego rozplanowania przestrzeni itd.

Jeśli pani Basia marzy o logo swojego sklepu warzywnego, może zrobić je sama – jeśli wie jak. Może je narysować, może je zlecić grafikowi albo może kupić gotowca. Każdy z tych sposobów to jakieś rozwiązanie. Natomiast warto pamiętać o tym, żeby posiadanie logo miało wyższy cel – wizerunkowy lub finansowy.

Płynnie przechodzimy do kolejnego tematu, czyli czy warto zlecić wykonanie logo grafikowi. Tutaj odpowiem krótko – warto. Warto, ponieważ logo wykonane przez grafika, oczywiście w zależności od tego z jak dobrym grafikiem współpracujemy, będzie wartością dodaną do naszej marki. Będzie zaprojektowane zgodnie ze sztuką. Będzie zaprojektowane prawidłowo. Będzie zawierało w sobie elementy, które są istotne z punktu widzenia wizerunku marki, bądź przekazu marki, komunikatu, jaki chce nieść do klienta, a finalnie będzie po prostu estetyczne, ładne i dobrze zrobione.

Często dostaje pytania o to, ile powinno kosztować logo. Właściwie moim zdaniem jest tutaj jedyna prawidłowa odpowiedź – logo powinno kosztować tyle, ile klient jest gotowy za nie zapłacić.

Za projektami niektórych logo, niektórych identyfikacji wizualnych, idą naprawdę ogromne pieniądze. Można to też zrobić bardzo amatorsko i po kosztach. Jak się okazuje, obie te drogi mają sens. Projekt powinien być przede wszystkim dostosowany do potrzeb i oczekiwań klienta i jego wycena powinna być adekwatna do tych oczekiwań.

Pojawiają się czasem w sieci artykuły krytykujące czyjś rebranding czy stworzenie nowego logotypu, za którego projektem szły ogromne pieniądze, a samo wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Jednym z takich projektów jest projekt logo Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR), który zaczyna się taką jakby linią życia, przechodzi w napis SOR, po czym przechodzi w płaską linię. Jeśli mam być szczera, to wydźwięk tego logo nie jest zbyt optymistyczny.

Jest wiele przykładów, które pokazują nie do końca przemyślaną strategię projektową, za którą poszły duże pieniądze. Tak to niestety w tym wielkim biznesie bywa, że nie zawsze otrzymuje się to, co się miało otrzymać, a być może czasem kogoś za bardzo poniosła wyobraźnia.

Należy pamiętać także o jednej rzeczy. Logo to jest znak graficzny, który podlega ocenie subiektywnej. Jednym się podoba, a innym absolutnie się nie podoba. I nigdy nie trafimy takiego logo, które przypadnie do gustu wszystkim. Logo powinno być narzędziem stosowanym w celu budowania wizerunku i świadomości marki i takie narzędzie ma sens w większości branż, natomiast są wyjątki, gdzie logo nie stanowi rzeczy, czy elementu obligatoryjnego.

Zastanów się, czy Twoja marka, Twoja branża i to, w jaki sposób prowadzisz swój biznes, obliguje Cię do posiadania logo już na samym starcie. To też jest bardzo istotna rzecz, o której warto wspomnieć. Na samym początku, kiedy dopiero budujesz swoją pozycję i dopiero próbujesz dotrzeć do swojej grupy docelowej, niekoniecznie musisz mieć logo. Branding marki osobistej może zająć trochę więcej czasu i może być budowany stopniowo. Niekoniecznie trzeba zacząć inwestować w swoją firmę od stworzenia dla niej logotypu bądź pełnej księgi znaku. To wszystko są rzeczy, które mogą pojawić się za jakiś czas. Szczególnie jeśli prowadzisz biznes solo, kiedy jesteś przedsiębiorcą początkującym i dopiero wprowadzasz na rynek swoje produkty i usługi. Nie musisz od razu zaczynać od dużych inwestycji, szczególnie tego typu. Na wszystko przyjdzie czas. A Ty masz możliwość dotrzeć do swoich klientów, wykorzystując do tego inne narzędzia.

Podsumowując dzisiejszy odcinek, logo możesz mieć, ale nie musisz. Możesz w nie zainwestować, możesz stworzyć je samodzielnie, możesz zatrudnić do tego odpowiednią osobę, czyli grafika. Możesz też kupić gotowy projekt na jednej ze stron z takimi właśnie zasobami graficznymi.

Pamiętaj, że logo ma przede wszystkim służyć Twojej marce. Ma nieść konkretny przekaz, ma mieć konkretny cel i ma powstać po to, żeby spełniać jakąś funkcję. Jeśli chcesz stworzyć logo dla swojej marki już na samym starcie biznesu, to może być tylko taki kaprys. Zastanów się dwa razy, czy jest to Ci ono rzeczywiście niezbędne już w tym momencie.

W kolejnym podcaście Kreatywnej Freelancerki – już za tydzień – chciałabym poruszyć z Tobą temat marki osobistej. Dlaczego marka to Ty? I nie tylko.

Jeśli mój podcast przypadł Ci do gustu, będę Ci bardzo wdzięczna za podanie go dalej i udostępnienie go swoim znajomym.

Mnie znajdziesz na Facebooku i na Instagramie. Jeśli masz ochotę podyskutować na tematy graficzno-kreatywne – zapraszam.

A tymczasem – słyszymy się już za tydzień!