Blog

Trzy kroki do wydania własnego e-booka

Na pewno zauważyłaś, jak wiele osób pisze e-booki. Każdy, kto buduje własną markę i dzieli się wiedzą w swojej branży, prędzej czy później decyduje się na napisanie własnego dzieła. Dlaczego? Bo własna publikacja to doskonały sposób na dotarcie do nowego klienta, umocnienie pozycji eksperta i zwiększenie zainteresowania Twoją marką osobistą. Jeśli jednak wydaje Ci się, że trzeba mieć niewiarygodny talent pisarski i wsparcie ze strony wydawnictwa, żeby w ogóle zacząć myśleć o napisaniu czegoś własnego… to się mylisz!

Korekta i redakcja – praca nad tekstem

W pierwszej kolejności trzeba będzie popracować nad Twoim tekstem. Nie zakładamy oczywiście, że jest kiepski. Zakładamy natomiast, że jest już gotowy i wymaga oszlifowania. Każda książka, którą trzymałaś w ręce, przeszła redakcję i korektę. Każdy bestseller ją przeszedł. To naturalne, więc nie bój się skorzystać z pomocy w pracy nad tekstem. Dobrze będzie, jeśli pomoże Ci profesjonalny redaktor i korektor. Możesz też z powodzeniem skorzystać z oferty Wirtualnej Asystentki, która posiada doświadczenie w tej dziedzinie – nie tylko pomoże Ci wydobyć z Twoich tekstów czystą esencję, ale też opracuje grafiki, a nawet złoży e-booka i wesprze Cię w działaniach promocyjnych.

Skład i opracowanie graficzne – strona wizualna

E-book to nie to samo co papierowa książka. Twórców nie obowiązują, więc tak sztywne i skostniałe ramy. Dziś coraz więcej publikacji wydaje się w sposób kreatywny i niesztampowy, ale e-booki cieszą się w tej kwestii jeszcze mniej restrykcyjnymi zasadami. Możesz więc bawić się stylami, kolorami i dodać tyle grafik, ile tylko pomieszczą strony. Nie musisz korzystać z żadnych szablonów (choć oczywiście możesz, co jeszcze bardziej ułatwi Ci pracę). Zaszalej! Skorzystaj ze wsparcia kreatywnego i zaprojektuj e-booka, który będzie wyróżniał się z tłumu klasycznych publikacji. W formatach elektronicznych nie ogranicza Cię nawet układ papieru. Chcesz, żeby większość stron Twojego e-booka została zaprojektowana horyzontalnie? Żaden problem!

Przykłady warte uwagi

Jeśli nie wierzysz, że to możliwe, to zerknij na „Worqbook” Kasi z bloga Worqshop. To e-book, który składa się w bardzo dużej części z grafik i dzięki temu wygląda świetnie. Abstrahując od tego, że to niesamowite kompendium wiedzy dla blogerów i twórców treści, Kasia i jej graficzka, także Kasia, stworzyły wizualne, workbookowe arcydzieło w niemalże szkolnym stylu.

Sprawdź też e-booki Joasi Banaszewskiej z serii „Inastacademy”. Wyobrażasz sobie pisanie o Instagramie bez wstawiania zdjęć i grafik? To nie mogłoby się udać. Dlatego też „Instacademy” to seria e-booków, która łączy w sobie to, co najlepsze w tradycyjnym poradniku oraz w nowoczesnym albumie. Dzięki temu przekazywana w nich wiedza i wskazówki z zakresu prowadzenia konta na Instagramie oraz edycji zdjęć są tak łatwe w przyswojeniu i wprowadzeniu w życie na swoim profilu!

Możesz też rzucić okiem na świeżutki e-book specjalistki od kreatywności, a przy tym mojej Klientki, Agnieszki Mazur, pt.: Alfabet Kreatywności. Czy książka o kreatywności mogłaby być tylko i wyłącznie prostym tekstem? Pewnie, że nie! Jej styl nie byłby wtedy spójny z wartościami, które przekazuje. Miałam wielką przyjemność odpowiadać za skład e-booka oraz jego typograficzne tytuły rozdziałów i sekcji. Ilustracje przygotowała Natalia Mikołajek.

Strona sprzedaży i grafiki – marketing

Musisz też pamiętać, że możesz być autorką najlepszego e-booka na świecie, ale nie zarobisz na nim, jeśli nikt nie będzie wiedział o jego istnieniu. Dlatego też powinnaś skorzystać z pomocy kreatywnego wsparcia – grafika lub Wirtualnej Asystentki, która przygotuje dedykowaną stronę sprzedaży Twojego e-booka oraz specjalne grafiki na jej potrzeby, czyli mockupy. Dzięki nim będziesz mogła zobaczyć swój e-book w określonej scenerii, a nawet jako drukowaną książkę (zobacz wyżej!). Tego typu grafiki pozwalają Twoim odbiorcom trochę lepiej przyjrzeć się projektowi i zachęcają do zakupu.

Jak widzisz, wydawanie własnego e-booka to nie jest wcale czarna magia. Oczywiście jest jeszcze kilka kwestii technicznych, o jakich musisz pamiętać: platforma sprzedaży, płatności, kod ISBN, jednak w tym wszystkim może wesprzeć Cię Kreatywna Freelancerka. 😉