Zacznę przewrotnie. Rysowanie jest łatwe, a zarazem jest naprawdę trudne. Łatwo jest kreślić na papierze kolejne linie i kształty, trudniej nadać im taką formę, jaką widzimy oczami wyobraźni. Nasze dłonie nie nadążają za naszym umysłem, tworzymy rysunki niedoskonałe, pokonuje nas lęk przed pomyłką i nazwany w psychologii „strach przed białą kartką”. Na papierze nie wszystkie błędy można naprawić. Każda krzywa linia pozostawi po sobie ślad, który nawet po wymazaniu gumką może być widoczny. Tak bardzo boimy się tych niedoskonałości, że powstrzymuje to nas przed podejmowaniem próby. Właśnie dlatego sporą popularnością cieszy się digital painting. Jakie daje możliwości komuś, kto nie ma jeszcze doświadczenia w rysowaniu?
Bez strachu!
Najważniejszą zaletą rysunku digitalowego jest to, że nie trzeba się go bać. Jeśli „zepsujesz” rysunek, to w każdej chwili możesz kliknąć cofnij, nawet jeśli to będą już ostatnie kreski. Gdybyś rysowała na kartce, to pewnie musiałabyś zacząć od początku. A gdybyś chciała mieć kilka takich samych rysunków? Albo zmienić ich rozmiar? Digital drawing daje Ci szereg narzędzi, które w tradycyjnych technikach nie istnieją. Rozwiązuje problemy i wyzwania początkujących rysowników. Dzięki niemu możesz skupić się tylko na tym, żeby dzieło odpowiadało Twojemu wyobrażeniu.
Podstawą są narzędzia
Aby móc spróbować swoich sił w rysunku cyfrowym, trzeba wyposażyć się w niezbędne narzędzia. Podstawowym jest tablet i tzw. stylus (rysik) – najpopularniejszym modelem do rysowania jest iPad wraz z Apple Pencil. Możesz też zdecydować się na tablet graficzny podłączany do komputera. Na polskim rynku dostępnych jest wiele modeli – od małych, dobrych dla początkujących, poprzez duże tablety ekranowe, które najprościej mówiąc, działają trochę jak dodatkowy monitor z funkcją rysowania. Najpopularniejsze są te produkowane przez Huion albo Wacom. Warto wiedzieć, że ich ceny zaczynają się już od 170 zł za te mniej zaawansowane modele, które doskonale sprawdzą się, jeśli dopiero zaczynasz.
Niezbędne oprogramowanie
Żeby móc rysować, będziesz też potrzebować odpowiedniego oprogramowania. Część z tych programów pewnie już znasz, a o innych usłyszysz teraz po raz pierwszy. Wybierz ten, w którym pracuje Ci się najwygodniej. Większość z poniższych to programy płatne, jednak oferują darmowe wersje próbne do przetestowania.
– Adobe Photoshop – założę się, że już o nim słyszałaś. Ma ogromne możliwości, począwszy od edycji zdjęć, tworzenia fotomontaży, a nawet prostych animacji, aż po digital painting. Jest przeznaczony do obróbki i tworzenia grafiki rastrowej.
– Adobe Illustrator – to kolejny program pakietu Adobe. Stworzony z myślą o projektowaniu wektorowym – przydaje się między innymi do tworzenia logo, ikon czy grafik.
– Affinity Designer – jest bardzo podobny w swojej funkcjonalności do Illustratora, ale dużo od niego tańszy. Nadaje się przede wszystkim do tworzenia grafiki wektorowej, lecz posiada bardzo ciekawą funkcję „persony” – można się przełączać pomiędzy narzędziami do projektowania wektorowego i rastrowego. W mojej ocenie to świetny zamiennik dla Adobe.
– Procreate – to aplikacja na iPada, która pozwala rysować i malować cyfrowo przy użyciu specjalnie zaprojektowanych pędzli (brushy). Dodatkowo posiada ciekawą funkcję tworzenia animacji poklatkowych i bardzo rozbudowane studio do edycji i tworzenia własnych pędzli. To kombajn możliwości jeśli chodzi o digital painting na iPada.
– Paint Tool SAI – to darmowe oprogramowanie do digital paintingu, które pozwoli Ci zacząć swoją przygodę bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jego funkcjonalności są mniej zaawansowane niż powyższych, jednak doskonale nadaje się na początek przygody z rysowaniem na komputerze.
Więcej odwagi
Digital painting to swoboda tworzenia. To praktycznie nieograniczone możliwości i praca bez strachu przed popełnieniem błędu. To przy okazji doskonała zabawa i możliwość odkrycia swojego stylu. To też świetna forma tworzenia notatek wizualnych, o których napiszę nieco więcej już niebawem.
Mam nadzieję, że dzięki tym kilku wskazówkom zakochasz się w digital paintingu tak bardzo jak ja. Przez lata rysowałam i malowałam przy użyciu technik tradycyjnych. Miałam nawet swój moment obcowania ze sztuką z bardzo bliska, przy okazji studiów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jednak dopiero rysunek digitalowy pozbawił mnie tego wszechobecnego i nigdy nieprzemijającego lęku przed popełnieniem błędu. Odstresował mój proces i sprawił, że rysuję więcej, niż kiedykolwiek wcześniej.
Dzięki temu mogę Cię teraz zaprosić do mojego sklepiku KF Art Shop, gdzie znajdziesz moje autorskie plakaty i ilustracje. Zerknij tam i sama sprawdź, jak wielkie możliwości ma digital drawing. Wszystkie moje projekty powstają cyfrowo, a ja doskonale się przy tym bawię. 🙂
A jeśli masz ochotę otrzymywać ode mnie co jakiś czas maile z kreatywnymi inspiracjami, to dołącz do subskrybentów mojego newslettera!